Logo Logo

O projektu

To je arhiv astronomskih slik, pridobljenih v okviru projekta GoChile. Arhiv je javen. Podatke lahko prenese vsakdo, ki si na arhivu naredi račun.

Slike (tako JPG kot binarni dokumenti), ki jih prenesete na svoj računalnik (v nadaljevanju podatki), so na voljo za lastno uporabo. Podatke oziroma izdelke, ki vsebujejo informacijo, pridobljeno iz podatkov GoChile projekta (npr. astrofotografija, merske točke na grafu, animacija), je dovoljeno objaviti v kakršnemkoli mediju ali obliki pod pogoji, da
(i) je ob ali na izdelku na vidnem mestu označeno oz. napisano, da so bili uporabljeni podatki teleskopa GoChile,
(ii) je navedeno ime opazovalca ali opazovalke (ime je zapisano v glavi slike), ki je podatke pridobil oziroma pridobila, in
(iii) nas obvestite, kje ste podatke objavili.

Podatkov ni dovoljeno uporabljati v komercialne namene brez soglasja projekta GoChile.

Vsaki sliki binarnega formata (FIT ali FITS) je priložena slika formata JPG. Slednje so generirane avtomatično, so zgolj informativne narave in v določenih primerih ne odražajo kvalitete posnetkov.

Obdelava slike

Nekatere slike so že obdelane (upoštevamo bias, dark, flat), nekatere ne. Informacija o statusu kalibracije se izpiše ob vsaki sliki. V kriterijih za iskanje slik je možnost, da iščete samo med tistimi, ki so kalibrirane. Kalibracijo običajno naredijo opazovalke in opazovalci sami, zato ne jamčimo za njeno kakovost.

Če želite delati z nekalibriranimi slikami, lahko najdete v arhivu tudi kalibracijske posnetke (masterbias_DATE, masterdark_DATE, matersflat_DATE), kjer DATE označuje datum, na katerega so bili kalibracijski posnetki posneti. V glavi opazovalnik slik boste našli datum, kdaj so bile posnete. Kalibracijski posnetki se praviloma ne posnamejo vsako noč, zato morda ne boste našli kalibracijskega posnetka s povsem enakim datumom. V tem primeru predlagamo, da izberete kalibracijske posnetke, ki so po datumu najbližje datumu opazovalne slike, ki jo želite kalibrirati.

Imena astronomskih teles in njihove vrste

V glavi vsake slike je zapisano ime astronomskega telesa, pri čemer upoštevamo namembnost slikanja. Na primer, če je opazovalka slikala supernovo, bo v glavi slike ime supernove, kljub temu, da je na sliki praviloma tudi galaksija gostiteljica. Podobno smo slike razvrstili tudi v več skupin glede na vrsto opazovanega telesa. Trenutno so v bazi podatkov naslednje:

supernova,
kataklizmična spremenljivka,
mikrolečenje,
planet,
zvezda,
galaksija,
eksoplanet,
asteroid,
planetarna meglica,
meglica,
razsuta kopica,
spremenljiva zvezda (sem spadajo tudi prekrivalna dvozvezdja).

Pri imenu asteroidov sledimo poimenovanju številka + ime (npr. 14 Irene, s presledkom). V primeru kataloga NGC upoštevamo presledek (npr. NGC 6940), v primeru kataloga Messier presledka ne pišemo (npr. M8).

Koordinate in iskanje po koordinatah

V glavi vsake slike so podane približne ekvatorske koordinate središča opazovanega polja na nebu. Koordinate so podane za epoho J2000. V arhivu lahko iščete telesa v območju določenega radija okoli izbranega središča polja oz. njegovih koordinat. Za iskanje morate koordinate (in radij) vpisati v decimalnem formatu. Na primer, rektascenzija in deklinacija za zvezdo AG Pic sta 83.80000 in -58.01917. Nekatere slike imajo v glavi že zapisano astrometrično rešitev, večina ne.

Statistika

Trenutno je v arhivu 17700 slik, ki pripadajo 100 različnim telesom. Položaji teles ob času opazovanja so prikazani na spodnji sliki. Za izris slike smo uporabili modul mw_plot.

Slika polozajev